Sıkça Sorulan Sorular

Kimler psikolojik destek almalıdır?

Hayatında, aile, okul, iş, ilişkiler gibi alanlarda zorluk yaşayan, kendini derinlemesine tanımak ve geliştirmek istediği konularda yardıma ihtiyaç duyan her birey psikolojik desteğe başvurabilir.

Psikoterapi nedir?

“Psikoloji bir bilimdir, psikoterapi ise bir sanattır.” (McWilliams, 2004).Psikoterapi, bilimsel kuramları temel alarak, insanın iç dünyasına yapılan bir yolculuktur. Bu süreçte, en az haftada bir kez karşılıklı görüşmeler yapılmaktadır. Kişinin zorluk yaşadığı ya da geliştirmek istediği alanlar üzerine çalışırken, tıpkı danışanın sürücü koltuğunda ve terapistin ise yolcu koltuğunda ona eşlik eder pozisyonda konumlandığını düşünebiliriz.

Psikoterapi sadece yoğun ve derin duygusal problemler yaşayan kişilere mi yardımcı olur?

Hayır. Psikoterapi, hayata dair zorluklar yaşayan kişilerin yanı sıra, kendiyle ilgili derin bir iç görü kazanmak, kendini daha iyi tanımak, yeni beceriler geliştirmek gibi akla gelebilecek birçok konuda destek almak isteyen kişiler için de uygundur. Hayat hep gelişen ve evrilen bir süreç olduğu için, her yaşın bireylere getirdiği farklı deneyimler vardır. Psikoterapi, bu yaşamsal süreçlere fiziksel, duygusal ve sosyal olarak daha etkin uyum sağlayabilmeye hizmet eder.

Kimlik bilgileri veya terapi esnasında konuşulanlar bir başkasıyla paylaşılır mı?

Gizlilik ilkesi çerçevesinde, kimlik bilgileriniz ve terapi esnasında konuşulanlar terapist ve danışan arasında kalmaktadır. Ancak, kendinize veya bir başkasına zarar verme söz konusu olduğunda, yine sizin bilginiz dahilinde gizlilik ilkesi askıya alınabilir.

Psikolog/Psikiyatrist kimdir?

Psikolog, üniversitelerin Fen Edebiyat Fakültesi, Psikoloji bölümü mezunudur. Beyin-davranış, çevre-davranış ilişkileri üzerine deney, analiz ve psikolojik değerlendirme yapar.Uzman psikolog ise, Psikoloji Anabilim Dalı’nda yüksek lisansını tamamlayıp “uzman” unvanını almış kişidir. Almış olduğu uzmanlık alanına göre psikoterapi çalışmaları yürütür.

Psikiyatrist, üniversitelerin Tıp Fakültesi’nden mezun ve uzmanlık eğitimini Psikiyatri Anabilim Dalı’nda tamamlamış kişidir. Ağırlıklı olarak, farmakoterapi (ilaç tedavisi) uygulamalarının yanında psikoterapi de yapmaktadır.

Bir seans ne kadar sürer?

Bir seans 50 dakika sürmektedir.

Psikoterapi sürecinde danışanın sorumlulukları nelerdir?

Psikoterapi sürecinin etkili ve yararlı olabilmesi için her hafta seanslara düzenli olarak gelmeniz beklenir. Mücbir bir sebep olmadıkça, seanslarınızı iptal etmemeniz ve seanslara geç kalmamanız sizin sorumluluğunuzdadır.

Görüşmeye gelmeden önce randevu almak gerekir mi?

Evet, randevu almak için 0212 669 87 87 numaralı telefondan, info@stratejidanismamerkezi.com e-posta adresinden ya da merkezimize gelerek randevu alabilirsiniz.


bahçeşehir depresyon, bahçeşehir oyun terapisi, bahçeşehir psikloog, bahçeşehir psikiyatrist, bahçeşehir uzman psikolog, bahçeşehir profesyonel koç, bahçeşehir yaşam koçu, bahçeşehir reiki, bahçeşehir meditasyon, bahçeşehir mandala, bahçeşehir dans terapisi, bahçeşehir cinsel terapi, bahçeşehir çocuk gelişimi takibi, bahçeşehir özel eğitim, bahçeşehir zeka testi, bahçeşhir kişilik testi, bahçeşehir bağımlılık, bahçeşehir kıskançlık, bahçeşehir kekemelik, bahçeşehir boşanma, bahçeşehir panik atak, bahçeşehir iletişimsizlik, bahçeşehir içimizdeki çocuk, bahçeşehir hastalık hastası, bahçeşehir şimdinin gücü, bahçeşehir aldatılmak, bahçeşehir ilaçlı tedavi, bahçeşehir çekingenlik, bahçeşehir narsisizm, bahçeşehir histerik, bahçeşehir psikoz, bahçeşehir nevroz, bahçeşehir ergenlik çağı sorunları, bahçeşehir davranış bozukluğu, bahçeşehir ölüm ve yas, bahçeşehir anksiyete, bahçeşehir hipnoz, bahçeşehir regresyon, bahçeşehir M.B.S.R, bahçeşehir çocukta kaygı bozukluğu, bahçeşehir davranış bozukluğu, bahçeşehir gece işemesi, bahçeşehir kaka kaçırma, bahçeşehir tırnak yeme, bahçeşehir tik, bahçeşehir fobi, bahçeşehir iştahsızlık, bahçeşehir çalma, masturbasyon, bahçeşehir obezite, bahçeşehir şişmanlık, bahçeşehir ders başarısızlığı, bahçeşehir dikkat eksikliği, bahçeşehir fobi, bahçeşehir kardeş kıskançlığı, bahçeşehir disleksi, bahçeşehir otizim, bahçeşehir madde kullanımı, bahçeşehir taciz, bahçeşehir bilgisayar bağımlılığı, bahçeşehir kimlik bunalımı, bahçeşehir intihar girişimi, bahçeşehir uyku sorunları, bahçeşehir sosyal fobi, bahçeşehir saplantı, bahçeşehir kanser hastası yakını, bahçeşehir nöropsikolojik test, bahçşehir stress yönetemi, bahçeşehir öfke kontrolu, bahçeşehir iş hayatında sorun yaşayan ve yükselmek, bahçeşehir hücum terapisti